Close

11. 9. 2018

Půjčovna elektrokoloběžek

elektrokoloběžky

Hitem poslední doby se ve velkých městech stávají elektrokoloběžky. Ani Prahu neminul tento módní trend a půjčovna těchto vozítek se objevila i tady. Záměr je to zajímavý, jeho realizace má ovšem svá úskalí. Na vině není ani cena za ježdění ani výdrž těchto strojů. Jak asi tušíte, tím největším problémem jsou neukáznění uživatelé. Někteří odkládají koloběžky na nevhodných místech, kde překáží. To se pomalu začíná napravovat, pomocí zasílaných fotografií po ukončení nájmu. Asi větším problémem jsou blázni, co se řítí plnou rychlostí po chodníku. Ti se dají přirovnat k pirátům silnic, na které je i bodový systém krátký.

Koloběžkaře chytit při činu je pro městského strážníka nadlidský úkol. Na koloběžkách se stejně jako na kole po chodníku jezdit nesmí. Je to ovšem tolerováno, pokud je jezdec ohleduplný a s chodci si vyhoví. Takových je sice většina, ale potíže vyvolává bezohledná menšina. Pokud by byly po celé Praze na silnicích pruhy určené pro kola, nebyl by žádný problém. Bohužel tyto pruhy jsou namalované jen někde. Na ostatních místech je jízda po silnici mezi auty hodně riskantní.

Po kostkách to kodrcá

Cena za svezení je 2 Kč za jednu minutu, odemčení stojí 25 korun. Průměrný čas výpůjčky je deset minut. Zkoušel jsem jízdu na tomto vozítku a není to špatné svezení. Po kostkách to sice kodrcá, ale na asfaltu je to příjemná jízda. Dojezd při plném nabití je něco kolem třiceti kilometrů. K odemčení potřebujete jen chytrý telefon spárovaný s vaší platební kartou.

Firma Lime si na dobíjení najímá místní dobíječe, kteří mají za úkol sklidit vybité koloběžky, nabít je a opět je nasadit do provozu. Za jedno nabití inkasují tito nabíječi okolo sto koruny. V dnešní době si v Praze můžete půjčit skoro cokoli. Klasické autopůjčovny nabízejí svoje vozy od těch nejlevnějších až po ty nejluxusnější. V nabídce najdete i elektromobily, s kterými ovšem daleko nedojedete. Současně zde operuje půjčovna kol, kde už ovšem sami musíte šlapat do pedálů. S koly jsou ovšem podobné potíže jako s elektrokoloběžkami. Někteří neukáznění uživatelé jezdí po chodnících takovou rychlostí, která je opravdu hodně nebezpečná nejen pro ně, ale i pro chodce, kterého mohou kdykoli srazit. Velké riziko číhá na ty, kteří zrovna vyjdou z domu a kolem se řítí tento neomalenec.