Close

11. 7. 2018

Pád cen v autopůjčovnách

Amortizace ukrajuje ve dne v noci

Většině lidí se zdá cena za půjčení automobilu v autopůjčovně relativně vysoká. Když se ovšem podíváme z čeho se skládá, už to nebude tak hrozné. Nejvíce se v ceně projevuje amortizace, což znamená ztráta hodnoty. Ta auto obere každý den o cca 100 Kč. Z tohoto důvodu je vlastnictví auta pro většinu lidí taková malá černá díra. Pokud ovšem někdo chce v této oblasti podnikat, musí promítnout tuto amortizaci do ceny půjčovného. V měsíčním nájmu je tato částka 3000 Kč, což není málo. A to jen v situaci, kdy je auto každý den pronajaté. Pokud jezdí jen půl měsíce, měla by se v denní nájmu objevit již cifra dvojnásobná, tzn. 200 Kč.

Vytíženost je velká neznámá

kodiaq

Cenu ovšem nelze vytvářet zpětně podle toho kolik dní v měsíci bude autov rukou platícího zákazníka. Ta musí být známa dopředu. Druhou vysokou položkou je pojištění automobilu, to se skládá z povinného ručení a havarijního pojištění. U všech půjčoven jsou tyto pojistky dražší než u normálních smrtelníků. Pryč jsou doby, kdy pojišťovny měli rády flotily aut a rozdávaly slevy na potkání. Dnes jsou to pro ně rizikové skupiny, tak jako taxikáři či mladí šoféři. Největší pohromou se pro autopůjčovnu stává nehoda, po které putuje automobil na několik týdnů do autoservisu.

Skoro všechny autopůjčovny jsou plátci DPH, takže 21 % z ceny za pronájem putuje do státní kasy. Dále se musí odvést daň z příjmu, silniční daň, poplatek za autorádio. Servisní prohlídky také nejsou úplně levné, dálniční známka za 1 500 Kč je samozřejmostí. Na internetu musí být firma vidět a dostat se na čelní pozice ve vyhledávání v tomto obou je nadlidský výkon či spíše hodně drahá záležitost.

S parkovným se musí počítat

Pokud auta nejezdí musí být někde zaparkovaná a to je v dnešní době opět záležitost několika stokorun měsíčně za jedno auto. I když si pronajmete kancelář s parkovacími místy, stejně budou tyto náklady na místa zahrnuta v ceně pronájmu, který bude o hodně vyšší, než u klasické kanceláře. Na modrých zónách mohou parkovat zdarma jen elektromobily a o ty v půjčovnách velký zájem není.

Konkurenční boj stlačil v současnosti ceny hodně nízko a je otázka času, která firma ukončí svoji činnost z důvodu ne rentability. Svůj podíl na tom mají i automobilky, které vyrazily do boje za udržení prodejních čísel s razantními slevami pro velkoodběratele. Velkoodběratele vidí paradoxně už i v zákaznících, kteří koupí tři nová auta za rok. Již to o něčem svědčí a určitě to nevěstí nic dobrého do budoucna, jelikož automobilový průmysl drží ekonomiku nad vodou a v poslední době jsou nenápadné indície toho, že mu pomalu dochází dech.