Close

9. 5. 2019

Likvidace pneumatik zdarma

Jak zlikvidovat staré pneumatiky zdarma

V současnosti se převážní většina nových pneumatik nakupuje přes internet. Pokud si koupíme nové pneumatiky, rádi bychom se těch starých zbavili. Prodejce nám je ovšem pošle prostřednictvím dopravce, který si od nás ty staré zpátky nevezme. S těmi novými se vydáme do pneuservisu, aby nám je nasadili na auto. Následně máme dilema, zdali v pneuservisu staré pneumatiky můžeme zdarma nechat.

Autopůjčovna Praha vám poradí, jak se těchto pneumatik zbavit a nezaplatit ani korunu. Výrobci a dovozci pneumatik mají ze zákona povinnost likvidovat bezplatně staré pneumatiky. V ceně nových je totiž zahrnut poplatek za tuto likvidaci. Tito výrobci a dovozci jsou v zákoně označovány jako osoby povinné. Jejich povinností je vytvořit odpovídající síť sběrných míst, kde můžete staré pneumatiky zdarma odevzdat, aniž byste na tomto místě cokoli koupili.

Seznam sběrných míst pneumatik

Seznam těchto míst najdete na webových stránkách ministerstva životního prostředí ZDE. Současně se o likvidaci stará kolektivní systém Eltma a seznam sběrných míst v jejich režii je ZDE. Na těchto místech můžete bez obav útraty peněz odevzdat přiměřené množství starých pneumatik. Samozřejmě, že jich nemůžete naráz přivézt třeba dvacet, to už byste se museli se sběrným místem předem domluvit.

pneumatiky

Někdo se mylně domnívá, že všechny pneuservisy a autoservisy musí vaše staré pneumatiky zdarma odebrat. Není tomu tak. Místa, která nejsou v seznamu mohou od vás pneumatiky odebrat dobrovolně, ale většinou po vás budou požadovat určitý poplatek. Tato pneumatika se totiž v tomto případě stává odpadem, za který se platí, stejně jako za každý jiný odpad. Při odevzdání na odběrném místě je pneumatika v režimu zpětného odběru a lze ji dále recyklovat. Odpadovou pneumatiku již recyklovat dle zákona nelze a musí se klasicky zlikvidovat v peci.

Aby vám pneumatika dlouho vydržela, je důležité se o ni starat. Při koupi nové pneumatiky je vhodné nahlédnout do velkého technického průkazu, abychom si objednali tu správnou gumu. V naší autopůjčovně v Praze dbáme také na to, aby pneumatiky měli minimální vzorek, který je stanoven zákonem. U letních pneumatik je to 1,6 milimetrů, u zimních pneumatik to jsou 4 milimetry.