Close

5. 10. 2018

Autopůjčovna Praha má konkurenci

Autopůjčovna Praha má konkurenci

parkoviště

Autopůjčovna Praha v poslední době mění svůj ráz, jelikož do Prahy se vřítily alternativní služby v oblasti pronájmu dopravních prostředků. Jelikož se centru Prahy stává pomalu jedním velkým parkovištěm, přemýšlejí všichni, jak z toho ven. Kolony aut už jsou v současnosti od rána do večera. Kde jsou ty doby, kdy se zácpy tvořily pouze v ranní a večerní špičce. Automobilky chrlí z továren jedno auto za druhým, bohužel ve stejném tempu parkovací místa nerostou. Úředníci vymyslely systém, jak zabránit mimopražským řidičům odstavovat svá auta na místech, kde by měli správně parkovat místní. Modré zóny ze začátku plnily svoji funkci, bohužel časem se stav dostal na úroveň před zavedením pakovacích zón.

Jako bonus k hledání parkovacího místa musí ještě místní za to platit roční poplatek. Pokud nezaplatí, auto s kamerou na střeše je vyfotí a pošle jim bleskem pokutu do jejich schránky. Také podnikatelé vycítili svoji šanci. Potřebovali ovšem dostat auta, která pronajímají do centra Prahy a neplatit za to tučné poplatky, tak jako ostatní podnikatelé zabývající se půjčováním aut. Kouzelné slovo carsharing jim tuto cestu otevřelo. Jedná se o autopůjčovnu, kde si auto přebíráte a vracíte pomocí čipu a nepotřebujete k tomu zaměstnance autopůjčovny.

Autopůjčovně stačí ty pravé argumenty na správném místě

argumenty

Majitelé carsharingových firem záhadným způsobem přesvědčili správné úředníky o tom, že každé jejich auto, které nabízí jejich autopůjčovna odstraní z ulic několik automobilů, kteří jejich majitelé prodají a budou jezdit auty z jejich autopůjčovny. Argument je to líbivý, ovšem absolutně neprokazatelný. To samé může tvrdit vlastník klasické autopůjčovny. Existují na to dokonce studie. Jak studie probíhaly, se nedozvíme. Sháněl někdo potencionální zákazníky carsharingových firem a ptal se jich, zdali prodají své auto? A prodali je tito lidé následně? V reálu to zjistit samozřejmě nejde, jsou to vše jen dohady.

Autopůjčovna Praha má i další konkurenty v podobě autopůjčovny malých elektroautíček. Elektro auta mohou v modrých zónách parkovat zdarma, což má svoji logiku. Těchto čínských aut je po Praze cca dvacet kusů a systém funguje stejně jako u autopůjčoven carsharingu. K převzetí a odevzdání tohoto auta vám stačí mobilní telefon a platební karta. Dojezd elektro aut je bohužel stále dost nízký, takže si moc nepojezdíte. Půjčovat a vracet auto můžete zatím jen na Praze 1 a 2, což je také trochu limitující.