Close

11. 5. 2017

Převod automobilu novela

Převody automobilů budou jednodušší

registr aut

Každému se někdy stalo, že chtěl prodat svůj ojetý vůz a nahradit ho novějším modelem. Pokud chce ušetřit nějakou korunu a má čas se prodejem zabývat, většinou si vše organizuje sám. Vyhne se bazarům, kde je třeba zaplatit za zprostředkování provizi nebo v horším případě tam nechat značnou část prodejní ceny při výkupu za hotové. Inzerát si sestaví dle vlastního uvážení a čeká na kupce. Když se kupec najde, přijde na řadu přepis auta na nového majitele. A zde nám nedávno úředníci z ministerstva dopravy trochu zkomplikovali život. V současné době totiž již nefunguje oblíbený polopřevod. Ten spočíval v tom, že prodejce auto u sebe na úřadě odhlásil na kupce a ten si auto u sebe na úřadě dohlásil na sebe. Takto nastavený proces byl sice velice příjemný pro obě strany, ale ne zřídka se stávalo, že kupec nic u sebe na úřadě nedohlásil a jednoduše jezdil s autem v polopřevodu. Tím se dosti komplikovalo určení, kdo je majitelem vozidla.

Polopřevody zrušeny

Tomuto nešvaru zamezila nedávná novela zákona o provozu na pozemních komunikacích. Ta zatrhla polopřevody. Auto musí být přehlášeno v jednu chvíli z prodejce na kupce. Převod se musí uskutečnit na úřadě, kde má prodejce trvalý pobyt nebo firma sídlo. Tato nenápadná úprava ovšem značně přibrzdila obchod s ojetými vozy. Státní databáze vozidel je sice křišťálově čistá, není pochyb o majiteli vozidla, občané ovšem musí komplikovaně plánovat, pokud si chtějí auto sami převést. K převodu je totiž nutný velký, malý technický průkaz, evidenční kontrola (ne starší 14 dnů), kupec i prodejce s průkazy totožnosti, zelená karta. Pokud se některá strana převodu neúčastní, musí pověřit někoho ověřenou plnou mocí. Tyto podmínky jsou velice náročné na realizaci a už vůbec neřeší problém s nepřehlášením vozidla pokud se doklady a plné moce posílají sem tam poštou.

Nedohlášené auto

Klasický příklad, jak se dostat do potíží je tento. Kupec přijede z daleka podívat se na naše auto v sobotu, jelikož je to ideální doba, kdy máme oba čas. S prodejcem si plácne, peníze má v ruce a chce autem samozřejmě hned odjet. Formality se vyřeší později. Kdo by na toto nekývl? Kupec odjede, vezme si sebou techničáky, ty totiž potřebuje k provedení evidenční kontroly. Tu by měl udělat a poslat papíry zpátky prodejci, ten by zajistil převod u sebe na úřadě. Až by prodejce převod vyřídil, poslal by papíry přepsané na nového majitele zase zpátky. Již teď je některým lemplům jasno. Toto kolečko se v klidu může kdykoli zaseknout na nezájmu jedné strany. Kupec na evidenční kontrolu nepůjde, s autem bude jezdit, pokuty budou chodit původnímu majiteli, stejně tak povinné ručení bude muset hradit on. Nemá v ruce žádnou páku, jak donutit nového majitele k dokončení převodu. Jediná šance je, obrátit se na soud.

Novela zákona

Toto by měla změnit další novela zákona o podmínkách provozu na pozemních komunikacích. Ta by měla začít platit od července 2017. Auto bude možné přehlásit na kterémkoli dopravním odboru v České republice. A měl by vejít v účinnost takzvaný nucený převod. Co se pod tímto pojmem skrývá není zatím zcela jasné. Dá se předpokládat, že půjde o jakousi páku na tu stranu, která nebude spolupracovat při dokončení převodu. Jak to bude vypadat v praxi si musíme počkat. Prozatím bych doporučoval nedávat auto nebo velký technický průkaz z ruky, dokud není ve velkém techničáku zapsaný nový majitel. Pomoci může to, když si evidenční kontrolu necháme udělat ještě před příjezdem kupce. Pak už nám stačí skočit na poštu, kde nám kupec ověří plnou moc k převodu a ten už můžeme sami provést na svém úřadě. Tím se vyhneme výše zmíněným nepříjemnostem. Pokud auto nemáte, klidně si ho můžete půjčit v naší autopůjčovně v Praze, zde platíte jen za to, kdy jezdíte. Nemusíte se zabývat servisem vozidla, kupovat dálniční známku či shánět parkovací kartu s kterou můžete parkovat v Praze.


Ráj aut – inzerce nových i ojetých aut

Sportovnivozy.cz – inzerce sportovních aut