Close

9. 1. 2017

Dálniční známka 2017

dálniční známka 2017

Většina motoristů si kupuje roční dálniční známku. Málokterý motorista jezdí autem jen po státovkách, takže se tato investice vyplatí. Platnost ročních známek není pouze jeden rok, platí totiž od začátku prosince, následně celý kalendářní rok a její platnost končí až 31. ledna následujícího roku, takže celkem 14 měsíců. Cena dálničních známek se pro rok 2017 nemění, což je radostná zpráva. U nás existují tři druhy dálničních známek, jejichž cena je závislá na době platnosti známky:

10 denní: 310 Kč
30 denní: 440 Kč
Roční: 1 500 Kč

Česká republika patří mezi jednu z mála zemí, kde se ještě prodávají samolepicí dálniční známky. Další země, kde samolepky používají jsou Rakousko, Slovinsko, Švýcarsko a Bulharsko. Velkým hitem jsou elektronické dálniční známky. Ty zavedli v roce 2013 v Maďarsku a v roce 2016 na Slovensku. Všudypřítomné kamery tam sledují, zdali máte zaplacen dálniční poplatek. Pokud nemáte zaplaceno, riskujete, že vám domů přijde pokuta. Na Slovensku je tato pokuta 150 Euro (cca 4 000 Kč).

U nás je pokuta za jízdu na černo po dálnici cca 5 000 Kč. Výhodou je ovšem to, že vás musí při činu přímo chytit. Když projedete, žádná zpětná sankce vám nehrozí. Tím pádem máte teoretickou šanci, že pokutě uniknete. To se Vám na Slovensku nepovede, jelikož kamery jsou neúprosné a každý vůz na černo si nekompromisně zaznamenávají. Tento systém provozují i v Maďarsku, takže i tam si známku raději kupte. Každá autopůjčovna Praha má českou dálniční známku zahrnutou v ceně pronájmu, takže s autem z autopůjčovny nic neriskujete. Asi nejdražším řešením jsou dálnice s mýtnými bránami se závorami. Zde vychází jeden ujetý kilometr hodně draho, a hlavně ho musíte platit pokaždé, a nejen jednou za rok. Cesta do Chorvatska se tím pádem trochu prodraží.