Close

9. 4. 2017

Ceny v autopůjčovnách

Jsou autopůjčovny drahé?

peníze

Pokud jste si někdy půjčovali auto v autopůjčovně, určitě vás zajímala cena pronájmu. Většinou se zdá být tato cena dosti vysoká. Pokud si ji ovšem rozebereme trochu detailněji, již tak vysoká není. Často zákazník vidí cenu za denní pronájem a již se mu rýsuje měsíční příjem v řádech desetitisíců. Co se z této tržby ovšem musí všechno zaplatit. Hodně velkou část spolkne pořizovací cena automobilu. Cena nové Škody Fabia III kombi v průměrné výbavě je 310 000 Kč. Pokud toto auto budeme mít na dvorku a nikdo s ním za rok neujede ani kilometr, tak ji za rok určitě za stejnou cenu neprodáme. Průměrně je ztráta hodnoty vozidla cca 3 000 Kč za měsíc, což je 100 Kč za den. A mám první stovku, kterou obsahuje nájemné v každé autopůjčovně. Pokud se auto pronajímá pouze každý druhý den nebo jen 15 dnů z měsíce, je tato částka již 200 Kč. Další položkou je DPH, která je v současnosti 21 %. Pokud tedy zaplatíte za pronájem 600 Kč za den, činí DPH z této částky 104 Kč. Ze zbytku se musí ještě zaplatit 15 % daň z příjmu, což je konkrétně 75 Kč. V tuto chvíli je příjem z pronájmu automobilu již o hodně tenčí než na začátku.

Pronájem výhodný pro obě strany

Další kapitolou jsou ujeté kilometry. Někteří lidé jsou schopni najet za den například 700 kilometrů, což není opravdu nic, co by se nedalo zvládnout a rádi by za to zaplatili výše zmíněných 600 Kč za ujetí neomezeného počtu kilometrů. Pokud bychom teoreticky počítali, že každý zákazník najede denně těchto 700 kilometrů, za rok bychom měli na tachometru auta hodnotu 246 400 km. Nevím jak kdo, ale já bych si auto se čtvrt milionem na tachometru půjčovat již nechtěl. Auto by bylo v tom případě na prodej a jeho tržní hodnota by šla rapidně dolů. Za servis a opravy bychom vydali pravděpodobně také dost vysokou částku. Z tohoto důvodu jsou v některých autopůjčovnách zvýhodněni ti klienti, kteří ujedou za den rozumné množství kilometrů. Za rozumné množství se v naší autopůjčovně považuje limit 150 km za den. V této sazbě u nás dostanete auto za velice výhodnou cenu. Pokud chcete jezdit více, musíte si také trochu připlatit. Pokud chcete jet do zahraničí a za tři dny najet 2 000 km, v tom případě se nevyhnete vyšší ceně.

Vše je nastaveno tak, aby byl pronájem výhodný pro obě dvě strany. Naše autopůjčovna nesmí na pronájmu tratit a zákazník musí být s cenou spokojen. I jeho vlastní auto by ztratilo najetím 2 000 km výrazně na ceně a návštěva servisu by se přiblížila o trochu rychleji, než kdyby jel na otočku z Prahy do Kolína. Většinou lidé u svého auta nepočítají s amortizací čili s opotřebením, jelikož se jedná o náklady, které se nemusí vydat okamžitě v souvislosti s konkrétní cestou, tak jako například benzín. Pokud se mezi známými půjčuje auto, je to za cenu projetého benzínu. Je to logické, jelikož se většinou jedná jen o pár stovek kilometrů, kdy je opotřebení zanedbatelné. Pokud ovšem auto jezdí každý den, tato částka se velice rychle zvyšuje a již není zanedbatelná.

Povinné a havarijní pojištění

K dalším nákladům, které obsahuje cena pronájmu automobilu v autopůjčovně je část havarijního pojištění, povinného ručení, silniční daň. Aby o vás někdo věděl a auto nestálo na místě, musíte investovat do reklamy. Účetnictví se poslední dobou komplikuje stále více a více. Musíte podávat daňové přiznání k dani z příjmu, silniční dani, kontrolní hlášení, souhrnné hlášení, přiznání k DPH a splňovat plno dalších nesmyslných nařízení. Musíte koupit dálniční známku na každé auto. V zimě dokoupit zimní pneumatiky, zajet na technickou kontrolu, také na pravidelnou servisní prohlídku do autorizovaného servisu, abyste nepřišli o záruku a jenom tam vám za výměnu oleje a zevrubnou prohlídku auta naúčtují dost vysokou částku.

Myslím, že po sečtení všech těchto nákladů, si nikdo nemůže myslet, že na provozovatele autopůjčovny zbude nepřiměřený zisk. A to jsem nenakousl téma pojistných událostí, které nejsou nijak výjimečné, jelikož si automobily dost často půjčují lidé, kterým řízení moc nejde. Každá taková událost je ve finále náklad, ať již přímý či nepřímý, například ztráta hodnoty vozu z důvodu těžké havárie.