Close

9. 10. 2017

Budoucnost elektromobilů

elektromobil

Stále častěji se mluví o tom, že elektromobily v budoucnu nahradí automobily, které v současnosti jezdí na naftu či benzín. Asi prvním adeptem, kterému zvoní hrana je auto s naftovým motorem. Důvod je jednoduchý. Moc smrdí. Aféra VW s podvodným softwarem v těchto autech to jen potvrdila. Moderní technologie, již nestačí na to, aby emise těchto vozů vyhovovaly stále přísnějším normám, které diktují vlády jednotlivých států. Pokud by byly nasazeny nejlepší dostupné nástroje k tomu, aby auto prošlo těmito normami, bylo by tak drahé, že by si ho nikdo nekoupil.

Z tohoto důvodu se pozornost přesunuje na elektromobily. Potíž je v této době s jejich dojezdem. Ty nejdražší elektromobily dokážou dojet na jedno nabití až 400 kilometrů. Průměrný elektromobil má dojezd něco okolo 200 km. To bohužel stále proklatě málo na to, abych si v klidu do tak drahého vozu sedl a užíval si bezstarostnou jízdu. Druhou potíž se zdá být relativně málo dobíjecích stanic. Pokud bych vlastnil elektromobil, musel bych mít dokonale zmapovanou dobíjecí síť, abych nezůstal se svým ekologickým miláčkem někde viset. K dobíjecí stanici musíte přijet již jako klient této společnosti, jinak si ze zásuvky necucnete. To je další administrativa navíc, a to je pro většinu lidí další překážka.

Více starostí než radostí

Dobíjecí stanice jsou samoobslužné a většinou musíte vytáhnou nějaký čip či tajné heslo k odjištění zásuvky. Cena nabití je na druhou stranu oproti čerpacím stanicím za pár kaček. Náklady na jeden kilometr jsou tedy směšné, celou radost z této úspory ovšem kazí výše uvedené překážky. Až budou odstraněny, lze předpokládat, že autopůjčovny v Praze zařadí do svých flotil i tyto vozy. V současnosti existují autopůjčovny, kde si elektromobil můžete půjčit. Cena je logicky dost vysoká a starosti s dobíjením vás jistě neminou.