Close

11. 5. 2016

Parkovací zóny 2016

Nepřehledné parkovací zóny v Praze 2016

modrá zóna

Rok 2016 byl pro řidiče, kteří parkují v Praze dost náročný. Ke stávajícím modrým zónám, které jsou již delší dobu na Praze 1, 2, 3 a 7 se přidaly zóny na Praze 5 a 6. Nebyl by to až tak velký problém, pokud by podmínky pro parkování a jejich regulace byly v celé Praze stejné. Tak tomu ovšem není. To, co platí například na Praze 2 neplatí na Praze 5. Nové zóny v Praze 6 a 5 nejsou tak přísné vůči řidičům a dovolí jim celý víkend parkovat v modrých zónách zdarma. To není v Praze 2 možné. Tam můžete zdarma v modré zóně stát zadarmo pouze po ránu od 6:00 do 8:00, což ovšem využije asi málokdo. V Praze 5 není parkování nijak regulováno ani po 20:00 hodině ve všední den, což je velice vstřícné vůči řidičům, kteří na Praze 5 bydlí, ale nemají zde hlášen trvalí pobyt. Z toho by si mohli vzít příklad i ostatní městské části a určitě by se řidičům hodně ulevilo. Takto musí být návštěvník Prahy vždy ve střehu, jestli parkuje správně.

Levné parkování v Praze není

Řidiče asi nejvíc zajímá, kde se dá zaparkovat zadarmo. To, že můžu někde parkovat za 50 Kč za hodinu, mě moc zajímat nebude. Přijatelná částka za parkovné je cca 10–20 Kč za hodinu. A takový tarif se v Praze najde jen málokde. Dojíždějící řidiče zajímá spíše parkování zdarma, jelikož se jin nechce dávat velkou část své výplaty zrovna za to, že můžou v Praze zaparkovat. Vytlačovací akce magistrátu má logický lavinový efekt a hraniční oblasti se plní auty, které dříve stály jen o pár kilometrů blíž centru. Tím pádem místní opět nemají, kde zaparkovat a dožadují se zavedení modrých zón. Takto bychom se mohly dostat klidně až do Říčan. Pokud si pronajmete auto v půjčovně aut v Praze na šest měsíců a současně máte trvalý pobyt v Praze můžete si zažádat o parkovací kartu na příslušném úřadě.

Není smíšená zóna jako smíšená zóna

fialová zóna

Smíšená zóna je oblast, kde mohou parkovat místní řidiči s parkovací kartou od úřadu a také přespolní řidiči. Ti ovšem musí zaplatit v této zóně parkovné. Aby to nebylo tak jednoduché jsou dva druhý smíšených zón. Fialová smíšená zóna by měla dovolovat v noci a o víkendu parkovat přespolním zdarma. Druhým barevným typem je zóna modro/zelená, resp. modro/oranžová. Ta bývala přísnější a v noci a o víkendu zde přespolní parkovat nesměli. V Praze 2 tento nesmysl zrušily a můžete zde parkovat ve stejném režimu jako na fialové zóně (v noci a o víkendu zdarma). Osobně jsem tuto podmínku ověřil (10/2016) v terénu v ulici Polská. Na Praze 7 si ovšem tak jisti být nemůžete, jelikož na jejich webu je informace o této zóně (smíšená – ta je s automatem a značka „P“ je doplněna dvěma podtabulkami s barevným pruhem modrým na jedné podtabulce a zeleným nebo oranžovým na druhé podtabulce. Zde se přes den parkuje za peníze nebo s platnou kartou do modré zóny. Od 18 – 06 a celý víkend zde smí parkovat jen místní). To pro nerezidenty znamená, že musí přes den zaplatit a přes noc a o víkendu tam neparkovat. Snad i tento nesmysl zruší, to by přispělo k lepší orientaci v již tak složitém systému parkování v Praze. V naší autopůjčovně disponujeme s vozidly, které mají parkovací kartu pro Prahu 2.

Informací je málo

Některé městské části vyvěsily na svůj web velice podrobné informace o podmínkách parkování v zónách. Návštěvníci tak mají možnost se před cestou do těchto oblastí připravit na to, jak parkování vyřeší a kolik je to bude stát. Praha 6 vydala pěkný dokument na této adrese. Na druhou stranu o podmínkách parkování na Praze 8 se nedozvíte skoro nic. Radnice jen vyvěšuje nepřehledné informace pro své občany, kde a kdy si mohou pořídit parkovací karty. O režimu pro přespolní řidiče se nedozvíte v této době nic. Na webu parkujvklidu jsou sice informace o parkovacích zónách jednotlivých městských částí, ale chybí například jednoduchá informace, kdy se může v zónách parkovat zdarma bez karty.

Zdarma v modrých zónách

Modré parkovací zóny jsou v Praze primárně určeny pro místní obyvatele. Můžete v nich ovšem zaparkovat v určitých časech zadarmo. Velký problém je, že v každé Praze je tento vyhrazený čas jiný a musíte bedlivě kontrolovat značku na ulici, abyste se nedivili, až vám auto odtáhnou. Mimochodem odtah v Praze stojí cca 2000 Kč, k tomu dostanete další cca 500 Kč pokutu za špatné parkování a 250 Kč/den poplatek za parkování na odstavném parkovišti. Auta z autopůjčoven v Praze většinou nemají parkovací karty, u nás si můžete takové auto objednat bez příplatku. Možná by trochu pomohlo, pokud by se regulovala výroba osobních automobilů. Automobilky se předhánějí, kdo vyrobí milion aut za rok, vlády je v tom podporují, jelikož je to často jedno z mála odvětví, které táhnou ekonomiku. Je to ovšem oblast, ve které bychom měli stále expandovat, co se počtu aut týče? Boháče se snaží donutit, aby měli minimálně 10 různých druhů aut, jinak nebudou dost „IN“, ale kam se to bude dávat? Zdarma můžete v modrých zónách parkovat v těchto časech:

  • Praha 2, 3, 7 – zdarma pondělí až neděle 6:00 – 8:00
  • Praha 6 – zdarma pondělí až pátek 6:00 – 8:00, sobota a neděle celá zdarma
  • Praha 5, 8 – zdarma pondělí až pátek 20:00 – 8:00, sobota a neděle celá zdarma

Před odchodem od auta si zkontrolujte aktuální dopravní značení v místě, kde parkujete. Podmínky se mohou změnit a nebylo by příjemné platit zbytečně pokutu.